Ayak sağlığı için önemli konu başlıklarına hızlı erişim

Tırnak batması

Tırnak şeklinde doğuştan gelen bozukluklar olması ya da ayak morfolojisine uygun olmayan ve/veya dar ayakkabı giyilmesi sonucunda tırnakların gelişigüzel bir şekilde rahatsızlık verecek oranda büyümesidir.

Tırnak teli, Tırnak bantları

Ağır ağrı veren bir tedavi yöntemi olduğundan, hem de morfolojik yapıyı değiştiremediğinden dolayı, tırnağın çekilerek geçici düzeltme yapılması tavsiye edilmez.

ayak parmakları hastalıkları

Medikal Pediküri

-tırnak ve çevresinde yapı düzeltme- tedavisini takiben

Podolojik tedaviye

başvurularak (hasta ayağına ve tırnağına uygun orthonyxies aparat yapımı ile) tedavi edilmelidir.

Kanca tırnak

batık tırnak tedavisi

Tırnak uçlarının yan taraflardan deriye batarak büyümesidir.

Çoğunlukla kanama ve enfeksiyona (iltihap) sebep oldugu gibi parmak kemiğine yaptığı baskı nedeniyle ağrılara ve yürüme zorluklarına da neden olur.

Tırnak kesmek zorlaştığı için zamanla tırnağın uç kısmı tamamen kapanıncaya kadar kıvrılma devam edebilir.

Tırnak yatağının düzeltilme operasyonu ile düzelme sağlanır.

Tırnağın daha kıvrık çıkmasına yol açacağı için kanca tırnak vakalarında tırnağın çekilmesi önerilmemektedir.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir

Tırnak batması, Kanca tırnak vakalarının sağlığa uygun tedavisi ancak bir podolog ve doktor tarafından yapılabilir.

Erken yapılan teşhis ve medikal pedikuri tedavisi tırnak çekimini gerektirecek duruma gelmeden, ağrılar artmadan yapılacak tırnak tedavisini kolaylaştırır.

Özellikle Diabet, dolaşım bozukluğu, damar sertliği olan kişilerde enfeksiyon ilerleyerek kemik iltahabı, gangren, parmağın, ayağın kesilmesine yol açabilecek sonuçlar olabilir.

Pediküri tedavisini takiben (tırnak ve çevresinde yapı düzeltme) podolojik tedaviye başvurularak (hasta ayağına ve tırnağına uygun orthonyxies aparat yapımı) tedavi edilmelidir.

Nasır

Nasır tedavisi

Sürekli tekrarlanan sürtünme ve darbe (hafif bile olsa) sonucunda derideki keratin maddesinin sınırlı ve dar bir alanda artması nedeniyle ayak derisinin bu bölgelerde kalınlaşmasıdır.

Genellikle hafif bir rahatsızlık hissi vermesine rağmen iyi izlenmediği takdirde his kaybını, ayak yapısında ve yürüyüş şeklinde değişim, iltihap gibi yeni patolojiler takip edebilir.

Nasır tedavisi

Nasır nasıl tedavi edilir

Nasırın nedeni olan darbe ve sürtünme ortadan kaldırılsa bile (ayakkabı değişimi, pediküri tedavisi vb.) alt deride bıraktığı kalıcı ezilme nedeniyle bir süre sonra tekrar kendisini gösterir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için nasırlı bölgenin üzerine düşen darbe ve sürtünmenin asgari düzeye indirilebilmesi amacıyla Kişiye özel ortopedik tabanlık giyilmelidir.

Podolog'un inceleme metodları

Podolog ve doktor hastanın rahatsızlığının ana nedenlerini bulamak için ;
Üç Boyutlu Dijital inceleme ve Biomekanik inceleme uygular.

Elde ettiği bulgulara göre var olan lokal irritasyon ve lezyonlara uygun;

Tırnak batmasına kanca tırnak ve genel deformitelerine karşı tırnak bakımı ve kesimi, Nasır, siğil, mikoz ve terleme için hijyenik sağlık ortamında diplomalı hemşire ve/veya Podolog (Ayak sağlığı uzmanı tarafından) gerekli Medikal pediküri tedavileri.

Öncelik estetikte değil sağlıktatır !

 • özel tabanlık

  PATALOJİYE UYGUN MÜDAHALELER

  Sağlığa uygun tıbbi ortamda yapılır

 • Tırnak teli, Tırnak bantları

  KANCA TIRNAK, TIRNAK BATMASI

  Tedavileri hijyenik ortamda uygulanır

 • Tırnak teli, Tırnak bantları

  TIRNAK TEDAVİLERİ EN MODERN TIBBİ CİHAZLARLA

  Diplamalı podolog, doktor ve hemşire tarafından uygulanır

 • Tırnak teli, Tırnak bantları

  KANCA TIRNAK, TIRNAK BATMASI

  Tedavileri modern tıbbi malzemeler ile yapılınır

Diyabetik ve ampute ayak

Şeker hastalarında kandaki şeker oranının artması (glisemi) kan dolaşımını zorlaştırdığı için, tahrişlerin, yaraların, çatlakların iyileşmesi diyabet hastası olamayan kişilere nazaran daha geç olur.

Nasır, halux valgus gibi patolojilerin tedavilerinin kolay olmasına ragmen şeker hastalarında tedavisi zahmetli hastalıkar durumuna dönüşürler.

Şeker hastaları ; özellikle, bacak ve ayak sinir uçlarındaki his kaybı nedeniyle bu uzuvlarda olabilecek en ufak yaralanmalarda erken teşhis ve uygun tedaviyi en çabuk şekilde uygulamadıkları takdirde bu ufak rahatsızlıklar bile tedavisi zor yaralar haline dönüşür.

Şeker hastalarının, artrit, romatizma, kas ve kemik hastalarının, düzenli spor yapanların, profesyonel olarak spor yapanların, 4 yaşından itibaren çocukların, Gelişme çağında olan gençlerin, Hamile kadınların ayaklarında olabilecek veya ayaklarında olan rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek diğer patolojilerin önlenmesini sağlayacağından yılda en az bir kez bir podolugun gözetiminden geçmeleri gerekir.

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde, hareketsizlik nedeniyle kan dolaşımındaki düzensizlik, kemik erimesi veya zayıflaması, ayak temizliğinin kendi başına yapılamaması ya da zorlaşması düzenli olarak podolog görülmesi için en önemli nedenlerdendir.

Hamilelik esnasında ceninin yarattığı ağırlık nedeniyle anne bedeninin ağırlık merkezi değişeceği için alt uzuvlarda (kalça, bacaklar, diz ve ayaklar) ligamanlardaki esnemeyi takiben kasların çalışma dengesinin bozulması ve yapısal degişimler gözlemlenir.

topuk kayması tedavisi

Orthonyxies

Tırnak teli, Tırnak bantları

Tırnaklardaki morfolojik değişimleri (tırnak batması, kanca tırnak vb.) her hasta tırnağı için özel ölçülerde yapılmış aparatlar vasıtasıyla olması gereken şekle sokmaya yarayan plastik, metal ya da kimyasal reçine ile yapılan podolojik aletlerdir.

Hiperkeratoz

İnsan derisi üç tabakadan oluşur -dıştan içe doğru-
Epiderm (dış deri),
Derm ve
Hipoderm.

Derideki keratin maddesinin sınırlı, dar bir alanda artması nedeniyle deri üzerinde nasır benzeri bir şişkinliğin oluşmasıdır.
Keratinozit adlı hücrelerden oluşan epiderm, bu hücreler vasıtasıyla üst ve alt deri arasındaki geçiş işlemini sağlar. Keratinozit hücreleri kısa yaşam süreleri boyunca keratin adlı proteinle yüklenir ve 40 günlük hayatları sonunda vücut dışına atılırlar.

Bazı deri hastalıklarında ve/veya dış etkenler (sürtünme, darbe, tahriş...) nedeniyle vücut kendisini koruma altına almak amacıyla keratinozit üretimini arttırır ama bu artış hücre yenilenme dengesini bozduğu için deri üzerinde değişik şekillerde kalınlaşmalar yaratır.

Hiperkeratoz tedavisi var olma nedenlerine bağlı olarak iki şekilde yapılabilir :

Podolojik tedavi :

Hiperkeratoz bulunan bölgedeki sürtünme ve basıncı asgari düzeye düşürmak için Kişiye özel ortopedik tabanlık yapımı.

Medikal pediküri tedavisi.

Hijyenik sağlık ortamında diplomalı hemşire ve/veya Podolog tarafından deri temizleme tedavileri.

Size en yakın merkezimize ulaşmak için ...
Bu sitenin içeriği bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da değerlendirmesinin yerini alamaz.
Denge Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi
içindeki bilgiler herhangi bir yerde izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
be grafiks&web design